Labels Direct Thermal - Zebra
2" x 2" Zebra Direct Thermal PolyPro 4000D Polypropylene Label; 0.75" Core; 245 Labels/roll; 12 Rolls/carton
Item #:
10017578
| Quantity | Price | Discount | Shipping |
|---|---|---|---|
| 5 - 9 | $210.63 /Case | Save 15% | Free Shipping |
| 10 - 14 | $207.10 /Case | Save 17% | Free Shipping |
| 15 - 24 | $198.86 /Case | Save 20% | Free Shipping |
| 25 - 49 | $190.62 /Case | Save 23% | Free Shipping |
| 50 + | $183.56 /Case | Save 26% | Free Shipping |
| Looking for larger quantities with deeper discounts? | |||
Labels Direct Thermal - Zebra
In stock:
More Info...
1-4 Day Delivery (ground)
| Width: | 2" |
| Length: | 2" |
| Core Diameter: | 0.75" |
| Outer Diameter: | 2.2" |
| Product Line: | PolyPro 4000D |
| Printer Type: | Mobile |
| Material: | Direct Thermal Polypropylene |
| Perforation: | Perf'd |
| Color: | White |
| Labels/Roll: | 245 |
| Rolls/Case: | 12 |
| Notes: | Black mark sensing. Labels equipped with protective overvarnish. Breast milk tracking label for Cerner, McKesson, Siemens. |
| Material Description: | Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces. |
Write Your Own Review




